A családállításról
Bert Hellinger német terapeuta nevéhez fűződik a módszer, aki az 1970-es - 80-as években dolgozta ki Németországban ezt a csoportterápiás módszert. Ahogy Ő fogalmazott: megtalálta őt a lélekmező.
A módszer célja a családrendszerekben jelenlévő rejtett dinamikák és elakadások feltárása, amik tudatosítatlanul hatnak az emberek életére és generációkon keresztül öröklődhetnek.
Bert Hellinger, úgy tapasztalta, hogy sok olyan kliense van, akiknél nem használ semmiféle egyéni terápiás módszer, és sokáig nem jöttek rá, hogy mi ennek a probléma kiváltó oka, ami az úgynevezett terápiarezisztens embereknél bukkant fel.Sokáig kísérleteztek, hogy mi a teendő ilyenkor. Hogyan tudnának segíteni?
Hellinger ilyenkor behívatta a kliens családtagjait, és történt egyszer, hogy az egyik családtag nem tudott jelen lenni a foglalkozáson, és helyette beállította az egyik segítő terapeutát. Ekkor jött rá, a segítő terapeuta által elmondott érzékelések segítségével, hogy minden fontos információ lehívható. Itt derült ki, hogy a családfelállítással ráláthatunk a családon belüli, akár generációkon keresztül átívelő működési mechanizmusokra, amelyek adott esetben gátolják az ember életét, sorsát, ezért egy később született, másik ember sorsán keresztül tud megjelenni a probléma.
Az alaptétel az az, hogy a családrendszer tagjai összetartozó emberek, és ez olyan, mintha egy közös családi energiamezőben, családlélekbe beágyazva élnék az életüket. A családlélek úgy értendő, hogy a szüleim és testvéreik, a nagyszüleim és testvéreik, dédszüleim és testvéreik, max. ükszülők, ezeknek az embereknek az élete és sorsa kihatással lehet az én életemre és sorsomra.
Hívhatjuk rejtett információs hálónak is, ez jól kifejezi ezt a jelenséget, hogy aki összetartozik, az nem önálló lény, hanem egy nagyobb egésznek a része mindenki. Ez a családlélek mindenkiről tartalmazza az adott emberre vonatkozó lenyomatot, és minden fontos dolognak, események a lenyomatát is.
De mi képes olyan sérülést okozni, ami még generációkon keresztül is tud problémát generálni?
A szeretet rendjének első törvénye szerint, mindenkinek joga van az odatartozáshoz, aki a rendszer tagja.
Kötődés, odatartozás, eredethűség, azaz legyen meg mindenki. Aki odatartozik a családba, annak ott van a lenyomata a családlélekben, és nem lehet kitagadni. Nem lehet úgy tenni, mintha nem lenne a mi rokonunk, mert valami olyat tett, pl.: hozzáment egy forradalmárhoz és nem a rendes zsidó fiúhoz, ezért kitagadták és soha többet nem is beszéltek róla. Ez a kitagadás! Nem csak a rokonok a rokonaink, hanem automatikusan tagfelvételt nyer, aki hozzájárult ahhoz, hogy az élet ezen a vonalon tovább menjen. Az is kirekesztés, ha valakinek nagyon fáj az emléke, és ezért nem beszélünk róla. Ha pl.: a Nagymamának lelőtték a vőlegényét a háborúban, és így kerülhetett a Nagypapám a Nagyi mellé, majd így születhettem meg én. Ekkor az előző vőlegény hozzájárult ahhoz, hogy én most itt lehetek, miközben a jelenben a Nagymamám meg nem engedi, hogy beszéljünk róla, mert nagyon fáj az emléke, és nem szeretné feltépni a sebeket. A gyászt ekkor elfedjük valamivel. Valójában a vőlegénynek köszönhetem az életemet, mert ha Ő nem hal meg a háborúban, akkor nem kerülhet partnerként sor a nagypapámra, és akkor én nem születhettem volna meg. Ők mind személyes áldozatot hoztak azért, hogy az élet hozzám eljusson. Ők mind családtagok! Rendkívül fontos családtagok, és ha az Ő életükbe vonódunk be (tudatosítatlanul), akkor az nagyon félre tudja vinni, az életünket. Pl.: 1-2 generációval később születik valaki, aki az életével, viselkedésével, újra kiprovokálja a kitagadást úgy, hogy maga sem érti miért kábítószerezik, ekkor Ő a saját sorsával próbálja emlékeztetni a rendszert és annak tagjait a régebbi kitagadásra. Olyan, mint a puzzle, ahhoz lehet hasonlítani ezt a rejtett információs hálót. Ha hiányzik egy darabja, lehet kidobni az egészet, mert nem lesz jó a kép. Lesz egy lyuk. Ha az energiamezőn keletkezik egy lyuk, akkor keletkezik egy vákuum, beszippant valakit és ekkor az a valaki fog úgy élni, mintha kitagadták volna.
A második törvény az idői és rangsor-hierarchia.
Mindenki tudja fizikailag, hogy Ő kinek a gyereke, de ez egy racionális tudás, és nem csak ez számít, hanem az, hogy ki minek érzi magát. A gyerek szeretetből kipótolhatja a szülőnek a hiányait, kiugorhat a saját helyéről lélekben, mert látja, hogy az Apu meg az Anyu kapcsolata nem tökéletes, és ekkor felugrik az Apu mellé, és Ő lesz az Apunak a kis "igazi" társa. A kisfiú ugyanígy beállhat az Anya mellé. Ekkor pótolják a szülőknek az elveszett párkapcsolatot, természetesen tudatosítatlanul. Ekkor láthatjuk, hogy ez egy alházasság, sokszor lehet ez így. Ha valakinek foglalt a házassági vegyértéke, nem incesztre (vérfertőzésre) kell gondolni feltétlenül, hanem kizárólag arra, hogy a gyerek a szülő társaként éli meg magát érzelmileg. De ha ez a párkapcsolati oldala foglalt a gyereknek, akkor majd felnőtt korában, amikor benne kellene lennie egy párkapcsolatban, akkor sajnos az lesz, hogy nem lesz hová kapcsolódnia a párnak. Kialakul a hiány és a társ azt érzi, hogy ez az ember "nincs ott mellettem". Mert lélekben valójában ott van valamelyik szülőjénél.
A testvérsorrendet az határozza meg, hogy volt-e fogantatás. Előttem, meg utánam volt-e fogant gyerek. Idői sorrend! Ha volt előttem, és eddig azt hittem, én a második vagyok, és kiderül, hogy anyámnak volt egy vetélése /abortusza/ halva született gyereke, akkor én csak a harmadik lehetek, mondjuk. Ekkor a sors kénytelen lesz elém tenni helyzeteket, hogy vegyem már észre, én csak a harmadik vagyok, és ezért kerülök mindig a harmadik helyre az életben, és sose tudok az elsőre kerülni. Be kell állni a testvérsorrendbe. Rendnek kell lennie.
A harmadik törvény a kiegyenlítés törvénye.
A Lélekben van egy pontos folyószámla, egy könyvelés, hogy ki kinek mit adott. Pl.: házastársak között hosszabb távon felborulhat az adok - kapok egyensúlya. Ilyenkor az adott fél, aki lélekben eladósodik a másiknál, valamilyen úton-módon megpróbál szabadulni ebből, a számára kellemetlen helyzetből. Ilyenkor szokott előfordulni, hogy megcsalja, vagy más módon elárulja a társát, hogy így vessen véget annak a helyzetnek, amiben a lelke sokszor tudatosítatlanul eladósodva érzi magát. Sokszor a társ, az egy áldott jó lélek, és azt gondolja, hogy biztos nem adott elég szeretetet, és elkezd még többet adni a másiknak, aki erre még jobban megbántja, hogy legyen már vége az eladósodott helyzetnek, és elindulhat egy ördögi kör. Persze, mindez tudatosítatlanul.
Ezeken kívül, van még a sérült belső gyermek.
Tudjuk a pszichológiának hála, hogy nem lehet gyermeket sérülés nélkül felnevelni. Ezért mindenkiben ott van egy sérült belső gyermek. Minden emberben él egy belső gyermek- az az érzékeny, tiszta és őszinte részünk, amely életünk korai szakaszában tapasztalja meg a világot. Ez a gyermek akkor érzi magát biztonságban, ha szeretetteljes környezet veszi körül, ahol szabadon megélheti önmagát, érzéseit és szükségleteit. Ha ezek az igények nem teljesülnek, vagy fájdalmas élmények, traumák érnek bennünket gyerekként, a belső gyermekünk sérülhet.
Hogyan hatnak ránk a belső gyermek sérülései?
- önbizalomhiány, belső bizonytalanság.
- elfojtott, vagy túlzottan intenzív érzelmek, amelyek váratlan helyzetekben törnek a felszínre.
- a szeretet és elfogadás keresése külső forrásokban.Túlzott kontroll igénye.
- túlzott megfelelésvágy mások felé, illetve állandó bizonyítási kényszer.
- bizalmatlanság, félelem mindentől és mindenkitől, vagy épp az ellenkezője, és én leszek a nagyokos, és mindig megmondom mindenkinek, mit hogyan kell csinálni.
- a sérült belső gyermek a múlt fájdalmait hordozza, és ezek a tudatosítatlan működések újra és újra mozgathatják, és irányíthatják az életünket, míg rá nem látunk ezekre a folyamatainkra, meg nem értjük és fel nem oldjuk a múltból hozott elakadásokat.
- a belső gyermekkel való kapcsolódás gyógyító ereje abban rejlik, hogy tudatosan figyelünk rá, megértjük és szeretettel elfogadjuk azt, amit eddig elnyomtunk magunkban. Ekkor megadjuk neki a feltétel nélküli szeretetet, és önmagunkba integráljuk.
- a belső gyermek gyógyítása nemcsak a múlt terheitől szabadít meg, hanem lehetőséget ad arra, hogy kiteljesedettebb, szeretetteljesebb életet élhessünk. Le kell válni a szüleinkről és el kell indulni a saját felnőtt, önálló, egyenrangú életünkbe. Ez nem szokott automatikusan létrejönni, de hosszabb önismereti munka segítségével meg tudhat születni.

Családállítási kérdőív
Volt-e korábbi fontos szerelem, jegyes, vagy házasság valamelyik szülőnél?
Hány testvére van Önnek, illetve a szüleinek, nagyszüleinek? (féltestvér is testvérnek számít)
Van-e a testvérek között, aki halva született, vagy 30 évesnél fiatalabb korában hunyt el?
Van-e a testvérsorban fiúnak várt lány, vagy lánynak vágyott fiú?
Volt-e elvetetett, elvetélt gyerek a családrendszerben?
Van-e olyan a családrendszerben, aki még nem volt 18 éves amikor valamelyik szülője meghalt?
Van-e olyan női felmenő, aki szülés közben halt meg, vagy a szülés kapcsán súlyosan sérült?
Van-e valaki, aki ikerterhességként indult várandósságból egyedüliként maradt életben?
Van olyan tagja a családnak, aki gyilkosságot, emberölést követett el?
Követett-e el valaki szexuális visszaélést, illetve volt-e valaki ilyennek az áldozata?
Kapcsolódott-e valaki - és ha igen, milyen módon - háborúhoz, népirtáshoz, fasizmushoz?
Volt-e valaki, aki nemzetisége, etnikuma, hite, vallása miatt kirekesztődött a családból?
Volt-e, aki jogtalanul örökített, vagy örökölt?
Vannak családi titkok?
Megváltoztatta-e valaki a nevét, illetve volt-e olyan, aki egy meghalt testvére nevét kapta meg?
Fogant valaki mesterséges megtermékenyítéssel?
Menekült-e meg valaki olyan helyzetből, ahol mások életüket vesztették (pl. hadifogság, baleset)?
Vannak-e az egymás utáni generációkban ismétlődő, ugyanabban az életkorban bekövetkező események (pl. 8 évesen baleset éri a gyereket)?
Van-e az Ön testvérei, vagy a szülők, nagyszülők, dédszülők, illetve az ő testvéreik között olyan, akinek nehéz sors (ezek felsorolását lásd alább) jutott?
Lehetséges nehéz sorsok:
Követett el valaki öngyilkosságot a családban?
Lett-e valaki baleset, bűntény áldozata?
Volt valaki testileg, vagy szellemileg fogyatékos?
Állt valaki pszichiátriai kezelés alatt?
Volt valaki börtönben?
Csődbe ment-e, vesztette-e el a vagyonát valaki?
Volt homoszexuális/leszbikus a családban?
Kirekesztődött-e bárki bármilyen módon a családból?
Van-e "temetetlen halott" (pl. nem tudni, hogy hol nyugszik) a családban?
Kivándorolt-e valaki, illetve vannak-e kitelepítettek?
Fogantak és/vagy születtek házasságon kívül gyerekek?
Van olyan gyerek, akit odaadtak nevelőszülőknek, vagy rokonoknak?
Van-e örökbefogadott a családban?
Volt "kakukkfióka" a családban?
Volt valaki, akit elüldöztek a hazájából, vagy elmenekült onnan?
Van-e valaki, akinek különböző nemzetiségűek a szülei?
Volt-e szülőknél, illetve a nagy-, vagy dédszülőknél életfontosságú tragédia?
(Báder György )
pramana.huAjánlom mindenki figyelmébe a honlapot, rengeteg hasznos információt találhat a kedves olvasó.